Promovisana knjiga Denisa Bećirovića o teritorijalnom ekspanzionizmu Srbije prema BiH

Promocija knjige "Teritorijalni ekspanzionizam Srbije prema Bosni i Hercegovini (1804 – 2020)" autora Denisa Bećirovića upriličena je sinoć u Tuzli.

Kako je istaknuto tokom promocije knjige u Narodnom pozorištu u Tuzli, riječ je historijskom, sociološkom i politikološkom djelu, koje govori o uzrocima, razmjerama i posljedicama genocida nad Bošnjacima u posljednjih 200 godina te poukama koje se nisu izvlačile.

Navedeno je i to da je naučno djelo napisao univerzitetski profesor i visokorangirani političar, a značaj knjige je neizmjeran, prije svega za studente, profesore, ali i akademsku zajednicu i cijelosti.

"Ona će u svakom slučaju popuniti prazninu i kod svih ostalih ljudi koji nešto malo ili eventualno ništa ne znaju o ovoj temi", kazao je Rasim Muratović, jedan od promotora knjige i direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

Djelo sa sobom donosi nekoliko osnovnih poruka, a kako je rečeno na promociji, teritorijalni ekspanzionizam u ovom dijelu Evrope je stalni izvor i generator zla, koji uzrokuje nestabilnost, nemir i nesigurnost.

"Teritorijalni ekspanzionizam Srbije prema BiH je supstancijalna konstanta politike u najmanje posljednja dva stoljeća. Epilog takve politike Srbije je katastrofalan – stotine hiljada mrtvih, milioni protjeranih i raseljenih, cijele generacije otrovane su ekstremizmom i šovinizmom te zaostajanje u kulturnom, naučnom, privrednom i svakom drugom smislu za razvijenim dijelom Evrope i svijeta", kazao je Bećirović. 

On navodi da knjiga šalje i poruku da su agresija, genocid, zločini protiv čovječnosti i zlo ponovljivi, zbog čega svi moramo biti oprezni.

"Također, knjiga govori i o tome da je neprihvatljiva i nedopustiva stereotipna karakterologija cijelih naroda i njihovo portretiranje u dehumanizirajućim predstavama. Dakle, ne postoje dobri i loši narodi, već dobre i loše politike. Jedna od poruka je i da bi budućnost BiH i Srbije trebala biti u međusobnoj saradnji, na ravnopravnim osnovama, a ne stalnim tenzijama, konfliktima i sukobima", naglasio je autor.

Među promotorima knjige sinoć se u Narodnom pozorištu u Tuzli našao i profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Senadin Lavić, koji smatra da je tema koju obrađuje ovo djelo već dva stoljeća direktno utjecajna na historiju Bosne i Hercegovine i njenih unutrašnjih društveno-historijskih procesa.

"Profesor Bećirović je pokazao historičarsko i socijološko umijeće da uoči jedan bitan proces koji se tiče hegemonizma Srbije, koji za glavni predmet ima BiH ili ono što možemo reći, bosanski historijsko-politički prostor. U tom velikosrbijanskom hegemonizmu prepoznaje se jedan nerealan sadržaj i ahistorijska struktura da je Bosna navodno vjekovna srpska zemlja. Ta polazna premisa je apsolutna laž i svi zaključici koji se u srpskoj historiografiji i politici izvode su apsolutno lažni", kaže Lavić.

Naučnom argumentacijom, Bećirović je, kako navodi Lavić, pokazao da je taj velikosrbojanski hegemonizam izraz nenaučnih i nehistorisjkih intencija jednog dijela srpskog naroda koje je orijentirano na širenje laži, umjesto na razvijanje kvaliteta života u Srbiji.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić mišljenja je da je tema teritorijalnog ekspanzionizma izuzetno aktuelna. U ovom trenutku, kada se BiH nalazi u najvećoj političkoj i ustavno-pravnoj krizi, prema riječima Karić, shvatamo kako je tema knjige aktuelna te koliko je važno da intelektuaci posvete pažnju svemu onome što je Bećirović napisao.

"Historiju izučavamo, ne samo kako bi nešto naučili o našoj prošlosti, već i kako bi uzeli važne pouke za budućnost. Upravo je u toliko pouka ove knjige još važnija. Ako pogledamo kakva je situacija u Evropi i svijetu, onda dobijamo još šire značenje te knjige koju promovišemo. Dakle, ona nije aktuelna samo za BiH, već i za Evropu te svijet", smatra Karić.

Sa sinoćnje promocije su poslane i poruke da je Bosna i Hercegovina država koja ima snažanu i stabilnu historiju, uz ljude i naučnike koji će se boriti za svjetliju i bolju budućnost – naučnim radom i istraživanjem historije, kako bi utrli dobar i svijetao put za djecu i budućnost.

Izvor i fotografije: Klix.ba

Share: