Članovi vijeća UNIVERZITETA U SARAJEVU - INSTITUTA ZA ISTRAŽIVANJE ZLOČINA PROTIV ČOVJEČNOSTI I MEĐUNARODNOG PRAVA UPUTILI PISMO PODRŠKE UPOSLENICIMA NACIONALNE I UNIVERZITETSKE BIBLIOTEKE BOSNE I HERCEGOVINE (NUB BIH)

Članovi vijeća Univerziteta u Sarajevu - Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava daju svesrdnu podršku uposlenicima Nacionalne i Univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine. Zaposlenici NUB BiH su najavili da će 25. avgusta na 32. godišnjicu paljenja Vijećnice od strane jedinica VRS-a u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu zatvoriti ustanovu zbog finansijske situacije i neriješenog pravnog statusa u kojem se našla ova ustanova. Uposlenici su se više puta obraćali nadležnim instancama vlasti i javnosti te ukazivali na probleme sa kojima se suočavaju ali nisu naišli na konkretna rješenja.

Institut za istraživanje zločina apeluje da je ovo ustanova od krucijalnog značaja za Bosnu i Hercegovinu a NUB BiH je zaslužna i za održavanje funkcionisanja Virtuelne biblioteke i COBISS centra. Kako je navedeno i u Otvorenom pismu podrške koju je uputio Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu od 15. jula 2024. ovo je ustanova “bez koje bi kulturni i znanstveni rad u zemlji bio nezamisliv”. “NUB BIH nije samo kuća sjećanja važna za kulturni identitet bosanskohercegovačkog društva nego je i vrijedan istraživački resurs, neophodan za znanstveni rad”. U ovoj se ustanovni pohranjuju štampani i rukopisni primjerci kulturno-znanstvene produkcije Bosne i Hercegovine, a dio rezultata kulturno-istraživačkog rada distribuira se i u inozemstvo”, navedeno je u ovom Otvorenom pismu podrške.

Narodna i Univerzitetska biblioteka je ustanova koja egzistira skoro 80 godina, osnovana odmah nakon Drugog svjetskog rata članom 2 uredbe o Narodnoj biblioteci Federalne Bosne i Hercegovine od 31. oktobra 1945.

Narodna i Univerzitetska biblioteka posjeduje izuzetno važnu građu među kojima se izdvajaju Specijalne zbirke koje imaju status nacionalnog spomenika. Postojanje NUB BiH omogućava dobijanje CIP broja kao i ISBN, ISSN, ISMN i DOI brojeva za knjige Nacionalne i Univerzitetske biblioteke, što bez ove mogućnosti predstavlja nesagledivu štetu po izdavačku djelatnost u Bosni i Hercegovini.


Ne smijemo dozvoliti zatvaranje ove krucijalne ustanove u našoj državi i apelujemo da se zaustavi urušavanje jedne od najvažnijih ustanova u Bosni i Hercegovini te da se hitno pronađe najbolje rješenje za njen opstanak.
Članovi vijeća Instituta i potpisnici podrške:

Prof. dr. Rasim Muratović, dr. sc. Zilha Mastalić Košuta, dr. sc. Amir Kliko, dr. sc. Muamer Džananović, dr. sc. Ermin Kuka, dr. sc. Mesud Šadinlija, dr. sc. Sabina Subašić Galijatović, dr. sc. Sabahudin Šarić, dr. sc. Merisa Karović Babić, dr. sc. Meldijana Arnaut-Haseljić, dr. sc. Hikmet Karčić, dr. sc. Alma Hajrić-Čaušević, dr. sc. Almir Grabovica, mr. Lamija Muftić.

 

Share: